Załatwianie kocich potrzeb w przypadku kotów domowych jest niezwykle istotne. Wielu właścicieli tych niewielkich drapieżników boryka się z problemem załatwiania się kota poza kuwetą, a jedną z przyczyn takiego zachowania może być na przykład nieodpowiedni żwirek. Dodatkowo świeżo upieczeni kociarze mogą mieć wątpliwości, jaki żwirek wybrać.
Żwirek dla kota – jak wybrać?
Wybór odpowiedniego żwirku dla kota zależy od kilku czynników. Najważniejsze jest to, że kot musi go zaakceptować, aby chcieć korzystać z kuwety. Zdarzają się bowiem koty wybredne, które nie zezwalają na wykorzystanie innego żwirku niż ten, do którego zostały przyzwyczajone. Na szczęście nie jest to regułą, dzięki czemu wielu właścicieli kotów może poświęcić nieco więcej czasu na poszukiwanie idealnego wypełniacza kuwety.
Żwirek dla kota a preferencje osoby sprzątającej
Kolejną kwestią, na którą warto zwrócić uwagę, szukając idealnego żwirku dla kota, są preferencje właściciela, a dotyczą one sprzątania. Pod względem sposobu usuwania nieczystości mamy do dyspozycji dwie opcje. Żwirek zbrylający pod wpływem kontaktu z moczem tworzy grudki, które można usunąć za pomocą łopatki, dzięki czemu część czystego żwirku nadal pozostaje w kuwecie. Z kolei żwirek niezbrylający trzeba usuwać w całości.
Żwirek dla kota – sposoby utylizacji
Obok sprzątania pojawia się również kwestia utylizacji żwirku i kocich odchodów. Naturalny żwirek dla kota może być utylizowany w toalecie, co jest znaczącym ułatwieniem dla właścicieli mruczków. Do tego rodzaju żwirków należy na przykład żwirek drewniany, czy kukurydziany. Należy jednak pamiętać, że na opakowaniu żwirku przeznaczonego do utylizacji w toalecie powinna znajdować się stosowna informacja. Bardzo popularnym rodzajem żwirku jest też żwirek bentonitowy, który charakteryzuje się wysoką wchłanialnością i jest dostępny w wersji zapachowej. Taki żwirek należy usuwać zgodnie z klasyfikacją odpadów, podobnie jak żwirek silikonowy, który bardzo dobrze pochłania zapachy.
Jaki żwirek dla kota nie roznosi się poza kuwetę?
Częstym problemem właścicieli kotów jest żwirek rozsypujący się po mieszkaniu. Warto pamiętać, że żwirek gruboziarnisty jest nieco cięższy, dzięki czemu trudniej przenosi się na łapkach zwierzaka. W przypadku żwirków drobnoziarnistych pomocne mogą okazać się specjalne maty umieszczone obok kuwety, które ograniczą roznoszenie się żwirku.
Wobec powyższego trudno stwierdzić który rodzaj żwirku jest najlepszy, ponieważ każdy właściciel ma inne preferencje dotyczące sposobu i częstotliwości sprzątania. Warto jednak pamiętać, że dobrej jakości żwirek dla kota jest o wiele bardziej wydajny, a tym samym starcza na dłużej.
Ja preferuję żwirek wchłaniający i zbrylający mocz żeby uniknąć nieprzyjemnego zapachu.