Kot i zabawa

Generalnie warto wiedzieć, że koty bardzo lubią się bawić. Z tego punktu widzenia dostarczanie odpowiednich zabawek lub poświęcanie czasu na zabawę oznacza dobrą opiekę.

Należy wiedzieć, że zabawa jest bardzo ważna na wszystkich etapach życia kota. Kocięta rozwijają w ten sposób niezbędne umiejętności, taki jak szybkość, zwinność i sztuka polowania. Dorosłemu kotu zabawa pozwala utrzymać równowagę psychofizyczną, a staremu unikać dolegliwości związane z wiekiem. W czasie zabawy kot pozostaje niezależny, ale musimy pamiętać, że dla niego zabawa z nami to sposób na pogłębianie wzajemnych więzi, które tworzą się z upływem czasu. Koty instynktownie polują na przeróżne stworzenia. Kot nie bawi się ofiarą dla rozrywki. To część składowa polowania.

We wszystkich sklepach zoologicznych półki uginają się od zabawek dla zwierząt domowych, zwłaszcza psów i kotów, od skrzynek z przeszkodami po szeroką gamę myszy, ptaków i owadów w krzykliwych kolorach. W rzeczywistości bardziej chodzi o przyciągnięcie nie kociej, lecz naszej uwagi, ponieważ kot i tak odróżnia tylko kilka kolorów i nie dostrzega wielu szczegółów. Dlatego nie ma sensu zapełnianie domu drogimi zabawkami. Kupując kotu zabawki, zwracajmy uwagę na materiały, z których są wykonane, i na to, jakimi farbami są pomalowane. Niektóre mogą być toksyczne. Joty bardzo lubią zabawki, które się ruszają i kręcą. Natomiast jeśli chcemy naprawdę sprawić kotu przyjemność, po prostu spędzajmy z nim czas. Żeby przyciągnąć jego uwagę, wystarczy machać ołówkiem lub korkiem uwiązanym do sznurka. Powinniśmy poświęcać kotu przynajmniej pół godziny dziennie i wybierać zabawki stymulujące czynności potrzebne podczas prawdziwego polowania, czyli bieganie, chowanie się i skakanie. Dlatego odpowiednie są różne przedmioty na sznurku. Należy nie dopuszczać do tego, aby kot bawił się naszymi rękami lub innymi częściami ciała, ponieważ niechcący może zrobić nam krzywdę. Warto też wiedzieć, że kiedy kot znudzi się jakąś zabawką, nie wyrzucajmy jej, tylko odłóżmy na bok. Po pewnym czasie znów będzie chciał się nią bawić.

Dodatkowa uwaga – musimy się nauczyć rozpoznawać, kiedy kot jest zmęczony zabawą. Ponadto warto dodać, że kocięta nie potrzebują zachęty do zabawy.

About the Author

You may also like these