Charakterystyka kota birmańskiego.

W Birmie kot ten uważany jest niemal za święte zwierze. Podziw budzi jego arystokratyczny wygląd oraz niezwykle zgodne usposobienie. A sam kot jest jakby świadomy swoich walorów.
Kot birmański to przede wszystkim spokój godny mnicha. Nacechowany łagodnością i posłuszeństwem oraz wyjątkowa cichoscią bytowania. Choć jak każdy kot, także koty tej rasy potrafią skutecznie plądrować domowe zakamarki wykazując się przy tym gibkością oraz naturalnym sprytem.
Koty birmańskie pomimo tego iż lepiej czują się w ciszy i spokoju, nie narzekają na towarzystwo ludzi. Koty te potrafią upodobań sobie w szczególności jednego z członków rodziny i tylko jego darzyć sympatią większą niż pozostałych. Potrafią świetnie integrować się z innymi zwierzętami, w tym z psami, o ile one nie stanowią dla kotów zagrożenia.
Kot birmański jest przodkiem kota syjamskiego. Posiada średniej długości, jedwabiste futro o jasnym ubarwieniu z ciemniejszymi wstawkami oraz śnieżnobiałymi skarpetkami. Cechą szczególną kotów birmańskich jest ich wysoko uniesiony ogon oraz oczy o szafirowym odcieniu.
Szacuje się że koty rasy birmańskiej trafiły do USA w 1959 roku, stając się na dzień dzisiejszy jedną z najpopularniejszych ras kotów w tym właśnie kraju.

About the Author

One thought on “Charakterystyka kota birmańskiego.

Dodaj komentarz

You may also like these