Polowanie na motyle, łapanie myszy i chodzenie na długie spacery: w porównaniu do kotów wewnętrznych, koty zewnętrzne mają bardzo zróżnicowane życie. Jednak w świecie zewnętrznym czai się wiele niebezpieczeństw. Wyjaśniamy, na co uważać, jeśli wypuszczamy kota na dwór.
Miejsce zamieszkania i środowisko
Decyzja o tym, czy kot będzie kotem wewnętrznym czy zewnętrznym, zależy głównie od lokalizacji mieszkania. Na trzecim piętrze miejskiego apartamentowca posiadanie kota na zewnątrz jest prawie niemożliwe.
Dla kotów zewnętrznych idealny jest dom z ogrodem, ale sprawdzi się też parter z dostępem do tarasu. Ważne jest również otoczenie domu: czy znajduje się on na spokojnym przedmieściu, czy w pobliżu ruchliwej drogi? Pamiętaj też, że terytorium kota jest dość duże i może on łatwo znaleźć się w niebezpiecznych miejscach.
Terytorium kota
Terytorium kota dzieli się na strefę podstawową i strefę patrolu. Strefa podstawowa to miejsce, w którym kot czuje się jak w domu i tam znajduje się jego pożywienie i miejsce do spania.
Strefa patrolowa to miejsce, gdzie kot udaje się na wycieczki i polowania. Tutaj może pokonywać odległości rzędu kilometra lub więcej. Należy mieć to na uwadze, pozwalając mu na wyjście na zewnątrz. Warto też wspomnieć, że samce mają zazwyczaj większy obszar patrolowania niż samice. Ponadto obszary patrolowe kilku kotów mogą się pokrywać.
Które koty nadają się jako koty zewnętrzne?
W zasadzie każdy kot, który jest wystarczająco sprawny fizycznie, może wyjść na zewnątrz. Wspinaczka, polowanie i bieganie to codzienne czynności kotów przebywających na zewnątrz. Powinny być w stanie zareagować zanim nadjedzie samochód, uciec przed psem sąsiada i stoczyć terytorialne bitwy z kotem obok.
Jeśli Twój kot jest niepełnosprawny, zastanów się dobrze, zanim wypuścisz go na zewnątrz. Kot niewidomy lub głuchy nie jest tak dobrze przygotowany na niebezpieczeństwa świata zewnętrznego. Lepiej też zatrzymać kota w domu, jeśli jest chory lub ranny.
Wybierz się także ze swoim pupilem na świetne wakacje ze stroną gdanskinfo.pl, gdzie dowiesz się o świetnych lokacjach na łonie natury w okolicach całego Trójmiasta.
Które rasy nadają się jako koty zewnętrzne?
Miłośnicy przyrody, tacy jak norweski las czy maine coon, najlepiej czują się na świeżym powietrzu. Bardziej aktywne rasy, takie jak bengal, również lubią szaleć na świeżym powietrzu.
Z drugiej strony, brytyjskie koty krótkowłose i koty perskie są cichszymi rasami, które są zadowolone z bycia trzymanymi wyłącznie w domu. Będąc bezwłosym, kot sfinks jest również jednym z typowych kotów domowych, ponieważ jest bardzo wrażliwy na zimno. Dodatkowym problemem z kotami bardzo drogich ras jest to, że bywają one kradzione. Dlatego lepiej trzymać je w domu.
Zwykły kot hodowlany lub bezpański ze schroniska potrzebuje wolności. Dlatego nie jest wskazane, aby żyły wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych.