Czworonożni przyjaciele coraz częściej cierpią na alergie pokarmowe i środowiskowe. Oprócz tego zwierzaki wychodząc na spacer są narażone na działanie pasożytów zewnętrznych.
To sprawia, że właściciele często zgłaszają się do lekarza weterynarii z problemem świądu skóry u pupila.
Pogryzienie przez pchły
Niestety nie wszyscy opiekunowie psów regularnie zabezpieczają czworonożnych przyjaciół kroplami lub innymi preparatami przeciwko ektopasożytom. W związku z tym może się zdarzyć, że podczas spaceru pchły wskoczą na psa i zaczną na nim żerować.
Ugryzienia krwiopijnych pasożytów są dla zwierzaka bardzo nieprzyjemne i powodują świąd. Jeśli pies ciągle się drapie, a pośród sierści pojawiły się czarne kropki, to najwyższy czas, aby zastosować preparat przeciwko pchłom i kleszczom.
Alergia pokarmowa
Psy nierzadko cierpią na takie choroby jak ludzie. Niestety zdarza się, że niskiej jakości karmy zawierają składniki, które wywołują u zwierzaków reakcje alergiczne. Najczęściej białko zwierzęce, które uczula psy to kurczak. Chociaż są osobniki, które świądem skóry i innymi dolegliwościami reagują na wiele składników pokarmowych np. zboża, albo drożdże. Jeśli po zjedzeniu karmy, albo smakołyków Twój pies zaczyna się drapać to koniecznie pomyśl o zakupie karmy hypoalergicznej i udaj się z pupilem do lekarza weterynarii.
Alergia środowiskowa
Psy mogą być uczulone na pyłki traw, albo inne alergeny znajdujące się w środowisku. Najczęstszym objawem jest świąd całego ciała, wylizywanie łap oraz wygryzanie sierści przez co tworzą się na skórze rany. Trudno zapobiec tego typu reakcjom alergicznym, ale warto odwiedzić lekarza weterynarii.
Można u niego wykonać testy w kierunku alergii środowiskowej i zgodnie z ich wynikami regularnie odczulać psa. Koszty takiego leczenia są spore, ale dzięki temu można poprawić komfort życia zwierzaka.
Zbyt częste kąpiele
Zdarza się, że właściciele bardzo często kąpią swojego pupila. Niestety psia skóra nie znosi dobrze takich zabiegów. Psiaka powinniśmy kąpać nie częściej niż raz w miesiącu. Oczywiście jeśli zwierzak ma problemy skórne i z tego względu wymaga kąpieli częściej, to należy stosować się do zaleceń lekarza weterynarii.
Zwierząt nie powinno się myć w szamponach przeznaczonych dla ludzi, ponieważ to może zaburzyć ph skóry i spowodować jej przesuszenie, a co za tym idzie świąd.
Jesteś właścicielem czworonoga i chcesz poznać więcej takich porad? Zapraszamy na portal www.zwierzak.pl, gdzie znajdziesz wiele artykułów, właśnie na temat pupili.