Czy zakup psa to dobry pomysł? Zapewne w niejednej rodzinie pada takie pytanie. A może lepiej zaadoptować psa ze schroniska? Tylko czy w ogóle jesteśmy już gotowi na taką odpowiedzialność?
O zakupie psa – pamiętaj, że to nie zabawka!
Słyszymy to wiele razy, ale powtórzę to po raz kolejny – pies to nie zabawka! Pies jest czworonożnym członkiem rodziny. Musimy zapewnić mu odpowiednie warunki do życia oraz bezpieczeństwo. Zwierzę nie może być przeszkodą w planowanym wyjeździe na wakacje. Co roku słyszymy, że w okresie wakacyjnym schroniska wypełniają się porzuconymi psami. O zwierzętach pozostawionych w lesie nawet nie chcę myśleć. Nie do wiary, że takie sytuacji nadal się dzieją! Nie wiem, co taki człowiek musi mieć w głowie. Czy dziecko też byłby w stanie porzucić, bo całą noc płacze? Może przed zakupem psa powinno robić się testy psychologiczne?
Świadoma decyzja o posiadaniu psa
Jeśli podejmiemy już świadomą decyzję, że chcemy przyjąć do naszej rodziny nowego członka, musimy zdać sobie sprawę z kilku rzeczy.
Jeśli zdecydujemy się na zakup psa rasowego, warto wcześniej dokładnie zbadać historię hodowli. Powstaje mnóstwo pseudohodowli, gdzie psy są traktowane w niewłaściwy sposób oraz krzyżowane między sobą w zbyt bliskim pokrewieństwie, co naraża szczenięta na liczne choroby. Przypomnijmy, że ostatnimi czasy taka hodowla została wykryta nieopodal Sosnowca, o czym artykuł przygotował portal sosnowiecinfo.pl. Takie psy mogą też mieć słabszą odporność i mieć predyspozycje do chorób, tak jak np. labradory często chorują na dysplazję stawów biodrowych. Sam wybór rasy też powinien być dobrze przemyślany, ponieważ każdy pies będzie miał inne cechy dominujące oraz inne potrzeby.
Z kolei chcąc adoptować psa ze schroniska trzeba być przygotowanym na to, że jego historia nie jest nam znana. Pomijając już ewentualne choroby, pies może mieć problemy behawioralne, bo np. poprzedni właściciel podnosił na niego rękę. Taki psiak może być lękliwy lub – co gorsza – agresywny. Będzie to wymagało dużo naszej pracy z psem, któremu trzeba będzie poświęcić więcej czasu, niż psu, który jest z nami od szczeniaka.
Bez względu na to, którą opcję uznamy za najwłaściwszą, sama decyzja o chęci posiada psa nie powinna być przypadkowa i podejmowana pod wpływem impulsu.