Myśląc o kotach mamy przed oczami przede wszystkim małe, śpiące puchate kulki. Nic w tym dziwnego – mruczki uwielbiają się wylegiwać i właśnie na sen poświęcają znaczną część doby. Ważne jest jednak, by zapewnić im odpowiednią dawkę ruchu, która pozwoli zapobiec rozwojowi otyłości wśród kotów domowych. Jak zadbać o aktywność fizyczną u kotów w domu?
Dlaczego aktywność fizyczna kotów jest istotna?
Skoro nasze ukochane mruczki wolą wylegiwać się całymi dniami w promieniach słońca, czemu mielibyśmy zmuszać je do ruchu? Prawda jest jednak taka, że podobnie jak u ludzi, aktywność fizyczna u kotów ma ogromny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie zwierzęcia. Jeśli kot jest niewychodzący i wykastrowany, ma większą skłonność do unikania ruchu i rozwoju otyłości, która z kolei może przyczyniać się do wielu innych chorób.
Ważne jest, by takiego zwierzaka aktywizować, pobudzając jego naturalne instynkty i pozwalając utrzymać formę. Pozwala to także zapobiec problemom behawioralnym i niepożądanym zachowaniom zwierzęcia, które może rozładowywać energię atakując domowników czy niszcząc meble i sprzęty domowe.
Ile ruchu potrzebuje kot?
Potrzeba ruchu zależy w dużej mierze od stanu zdrowia i wieku naszego mruczka, jednak to nie jedyne aspekty, jakie powinniśmy wziąć pod uwagę. Jeśli nasz kot do tej pory był jedynie leniwym kanapowcem, z dnia na dzień nie stanie się ultramaratończykiem. Wdrażając w jego życie zmiany, powinniśmy dostosować tempo i intensywność ćwiczeń do wagi, aktualnej kondycji i możliwości naszego czworonoga.
Na początku wystarczą dwie-trzy sesje w ciągu dnia po około pół minuty – ważne, by kota zainteresować i zmusić do ruszenia się z kanapy. Z czasem można wydłużać czas zabawy do kilku minut, a w przypadku młodych kotów – nawet kilkunastu. Lepiej jednak nie przeciągać zbytnio długości zabawy, a zwiększyć jej częstotliwość.
Jak zapewnić kotu aktywność fizyczną?
Z pewnością warto zapewnić zwierzakowi dużo miejsc, na które może wskoczyć lub się wspiąć. Wysoki drapak oraz schowki na wysokości to absolutne minimum, jakie powinien mieć dostępne każdy kot. Te elementy wystroju można wykorzystywać w czasie zabawy wędką, uciekając na coraz wyższe kondygnacje tak, by kot musiał wspinać się, by złapać zdobycz. W czasie pościgu warto wykorzystywać również różnego rodzaju przeszkody i udogodnienia, takie jak kartonowe pudła, w których kot może schować się i atakować ofiarę z wędki.
Oprócz standardowej wędki z piórami, która imituje ptasią zdobycz, dostępne są również wędki z doczepionym na końcu długim sznurkiem. Ma on za zadanie imitować zdobycz naziemną i pobudzić do polowania głównie w poziomie. To dobre rozwiązanie zwłaszcza dla kotów, które mają problemy ze stawami, lub borykają się z nadwagą i nie mogą zbytnio pozwolić sobie na gwałtowne skoki i wspinaczkę.
Inną formą zabawy są różnego rodzaju myszki i zabawki wypełnione kocimiętką lub walerianą, które pobudzają kota do zabawy. Wymaga to mniej zaangażowania z naszej strony, jednak szybko może się kotu znudzić, dlatego warto traktować to jedynie jako urozmaicenie.